Még emlékszem amikor pár évvel ezelőtt hűbelebalázs módjára felpattantam a bringára és elvakultan nekivágtam egy 40 km-es bringatúrának úgy hogy előtte ilyet nem tettem. Persze nem tudtam, hogy 40 km lesz belőle…
mert lehet akkor el sem indulok, de legyen ez egy másik történet. A túra másnapján mindenem fájt, de egy leckét azonban megtanultam. … az egyensúly fontosságát. Mi köze van ennek a kiegyensúlyozott élethez?
A túra a Pilisben volt. Gyönyörű helyeken „száguldottunk” keresztül. Imádom az erdőket, ezért hát sokszor elakadt a figyelmem és ide-oda forgattam a fejemet. Egyszer csak hátranéztem és úgy sejtem hosszabb ideig mint kellett volna egy guruló biciklin. Az eredmény nem maradt el. Az egyensúlyom odalett és én a földön találtam magam. Szerencsére az ijedségen kívül nem történt semmi, a ruhám szakadt el, de én egyben voltam.
Miért írok most erről? Azért mert kitűnő felvezető egy megtanulandó leckéhez. Az emberek többsége folyton hátrafelé kandikál, ahelyett hogy a jelenével, jövőjével törődne. A múlt félelmei, sikertelenségei, de még a sikerei is képesek eltéríteni figyelmed fókuszát arról ami igazán fontos. Ezáltal az erőlépés nehézkés, sőt lehetetlen.
Akkor hát hogyan egyensúlyozzunk a múltunk, jelenünk és jövőnk között? Próbáld ki a következőt: pillants a múltba, dolgozz a jelenben és fókuszálj a jövőre.
Pillantás a múltba: Bringázás közben nem az volt a probléma hogy hátra néztem, hanem az hogy hosszabb ideig néztem mint kellett volna. Jobb csupán egy röpke pillantást vetni, mint ott felejteni a figyelmedet. A múltad fontos ugyan, sokat tanulhatsz belőle, de nem szabad ott rekedned. Engedd hogy a múlt tapasztalatai, sikerei, sikertelenségei irányítsák jelenben a tevékenységedet, de ne szenteld figyelmednek több mint 5 százalékát a múltra.
Dolgozz a jelenben. Azt is mondhatnám, légy jelen abban amit épp csinálsz. Határozd meg a prioritásaidat, céljaidat és légy szorgalmas. Idődnek, figyelmednek 70 százalékát a jelenben kell eltöltened.
Fókuszálj a jövőre: Tedd fel magadnak a kérdést hogy hova szeretnél eljutni, hova kell eljutnod. Amerre fókuszálsz arra fog a „bringád” menni. Figyelmed 25 százaléka a jövődet illeti.
Végezetül még csak annyit hogy élvezd az utazást! A legvégén mindenki hazaérkezik, oda ahonnan elindult, mégis sokkal több élménnyel, tapasztalattal, tanulsággal gazdagabb mint az aki otthon maradt.